KURSLAR
Menü
Sosyal Medya

Hacettepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı Kapsamı

Hacettepe Üniversitesi “İngilizce Hazırlık Birimi Muafiyet Sınavı”, hazırlık derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için “Yabancı Diller Yüksek Okulu” tarafından her yıl Eylül ayında gerçekleştirilmektedir. “Dikey Geçiş Sınavı” ile gelen öğrenciler için ise; her yıl Ekim- Kasım ayları arasında sınav yapılmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi hazırlık atlama sınavı; iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Birinci aşama; “İngilizce Düzey Belirleme Sınavı”dır ve sınav süresi 210 dakikadır. Bu sınav, zorunlu hazırlık eğitimi bulunan bölüm öğrencilerine (İng. 150) ve isteğe bağlı hazırlık eğitimi alacak öğrencilere (İng. 140) yöneliktir. “Bilim dili veya meslek olarak yabancı dil” bölümleri öğrencileri (İng. 160) bu sınava katılamazlar.

“İngilizce Düzey Belirleme Sınav”ında başarılı olan öğrenciler, ikinci aşama olan “İngilizce Hazırlık Muafiyet Sınavı”na katılabilirler. “İngilizce Hazırlık Muafiyet Sınavı”, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşur. İng. 160 öğrencileri için, yazılı sınav süresi 240 dakika; İng. 140 öğrencileri için, 210 dakikadır. Sözlü sınav ise; sınavın ertesi günü gerçekleştirilir ve toplam 8 saatte tamamlanır. Öğrencilerin hazırlık dönemini atlayabilmeleri için; sınav sonunda 100 puan üzerinden en az 65 puan almaları gerekmektedir.

TAD Bahçelievler Yabancı Dil Okulu, Hacettepe Üniversitesi “İngilizce Hazırlık Muafiyet Sınavı” kursu dahilindeki öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi’nin ölçtüğü konuşma, dinleme ve yazma becerileri doğrultusunda sınava hazırlanmaktadır. Her öğrencinin sahip olduğu dil becerileri ve bu becerilerdeki seviyeleri farklı olduğu için, öğrencilerin yeterliliklerine ve ihtiyaçlarına göre özel dersler de verilerek, öğrenciler hazırlık atlama sınavına en iyi şekilde hazırlanmaktadır.

Kurs sonunda öğrenciler, nitelikli bir İngilizce eğitimi almış olurlar ve sınavda başarı sağlayarak, doğrudan lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Diğer Üniversiteler