KURSLAR
Menü
Sosyal Medya

Marmara Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı Kapsamı

Marmara Üniversitesi “İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı”, hazırlık derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için yılda 4 defa düzenlemektedir. Ülkemizin en önemli üniversiteleri arasında yer alan Marmara Üniversitesi, hazırlık atlama sınavı farklı soru tiplerinden oluşmaktadır.

Gerek tamamen İngilizce eğitim veren bölümlere girmeye hak kazanan öğrenciler, gerekse %30 yabancı dilde eğitim veren bölümlere girmeye hak kazanan tüm öğrenciler için; Marmara Üniversitesi hazırlık atlama sınavı bulunmaktadır ve bu sınava daha önceki yıllarda başarısız olmuş kişiler de girebilmektedirler. Aynı zamanda, üniversite ile ilişiği olmayan kişilerin de sınava girmesi de mümkündür. Genel olarak yeni kayıt yaptıran öğrenciler, güz dönemi muafiyet sınavına girmektedir ve mazeret sınavı hakkı da bulunmamaktadır.

Marmara Üniversitesi hazırlık atlama sınavı , çeşitli bölümlerden oluşmaktadır ve sınavda çoktan seçmeli 60 soru bulunmaktadır. Sınavda; kelime bilgisi başta olmak üzere grammar konuları, okuma bölümleri, anlama ve yorumlama bölümleri bulunmaktadır.

Sınavda başarılı sayılabilmek için, 100 puan üzerinden en az 60 alınması gerekli olurken, farklı yabancı dil sınavlarında elde edilen başarılı sonuçlarda Marmara Üniversitesi hazırlık atlama işlemi olarak kabul görmektedir. TOEFL için 72, CAE/CPE için C, PTE ACADEMİC için 55 puan ve üzeri sonuçlar hazırlık muaf değerlendirmesi için geçerli olmaktadır.

TAD Bahçelievler Yabancı Dil Okulu, İstanbul Teknik Üniversitesi “İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı” kursu dahilindeki öğrencileri, İstanbul Üniversitesi’nin ölçtüğü konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerileri doğrultusunda sınava hazırlanmaktadır. Her öğrencinin sahip olduğu dil becerileri ve bu becerilerdeki seviyeleri farklı olduğu için, öğrencilerin yeterliliklerine ve ihtiyaçlarına göre özel dersler de verilerek, öğrenciler hazırlık atlama sınavına en iyi şekilde hazırlanmaktadır.

Kurs sonunda öğrenciler, nitelikli bir İngilizce eğitimi almış olurlar ve sınavda başarı sağlayarak, doğrudan lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Diğer Üniversiteler