KURSLAR
Menü
Sosyal Medya

Yıldız Teknik Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı Kapsamı

Yıldız Teknik Üniversitesi “Yabancı Dil Yeterlik Sınavı”, hazırlık derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için her Eylül ayında Rektörlük tarafından belirlenen yer ve tarihte düzenlemektedir. Bu sınavdan, 100 puan üzerinden 60 puan ve üzeri alan başarılı öğrenciler hazırlık sınıfı eğitimlerinden muaf tutularak, kayıt yaptırdıkları bölüm derslerine başlayabilmektedirler.

Yıldız Teknik Üniversitesi “İngilizce Yeterlik Sınavı”, 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm; dil bilgisi yetkinliğini ölçmek için hazırlanmış seçmeli sorulardan oluşan 3 adet testtir. İkinci bölümde; 2 adet “Reading” metni bulunmaktadır. Bu bölüm, adayların okuduğunu anlama, kavrama, becerilerini ölçmektedir. Üçüncü bölümde; öğrencilerin kelime bilgisi ölçülmektedir ve öğrencilerden yakın anlamlı cümleyi bulmaları istenir. Dördüncü bölümde; öğrenciler bir paragraftaki eksikliği en doğru şekilde tamamlayan cümleyi bulmaya çalışmaktadırlar. Beşinci bölümde; öğrencilere farklı konularda parçalar dinletilir ve daha sonra bu parçalar hakkındaki sorulara cevap vermeleri istenir. Son bölümde ise, öğrencilerin konu seçimi yaparak bu konu hakkında kompozisyon yazmaları istenir.

TAD Bahçelievler Yabancı Dil Okulu; Yıldız Teknik Üniversitesi “Yabancı Dil Yeterlik Sınavı”, kursu dahilindeki öğrencileri, yeterlilik sınavının ölçtüğü dinleme, detaylı okuma, kelime bilgisi, yazma yetkinliklerinin ve yabancı dil becerilerinin arttırılması doğrultusunda sınava hazırlanmaktadır. Her öğrencinin sahip olduğu dil becerileri ve bu becerilerdeki seviyeleri farklı olduğu için, öğrencilerin yeterliliklerine ve ihtiyaçlarına göre özel dersler de verilerek, öğrenciler hazırlık atlama sınavına en iyi şekilde hazırlanmaktadır.

Kurs sonunda öğrenciler, nitelikli bir İngilizce eğitimi almış olurlar ve sınavda başarı sağlayarak, doğrudan lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Diğer Üniversiteler